Patirtis

Ar vilkai palieka savo mažylius? Tai mitas!0

Nuotrauka: iš archyvo

Gegužę mūsų žurnalo latviškajai versijai Medības pasisekė gauti unikalų vaizdo įrašą, kurį redakcijai atsiuntė medienos ruošos įmonės medkirtės operatorius Valteris (pavardė redakcijai žinoma). Vaizdo įraše matyti, kaip vilkė kirtimo pakraštyje vieną po kito iš guolio išneša vilkiukus. Veiksmas vyko priešais burzgiančią medkirtę, maždaug 30 metrų atstumu.

„Akimirką man net norėjosi išlipti iš kabinos pasižiūrėti, kaip vilkė reaguotų, bet supratau, kad neturėčiau jos trikdyti. Drebančiomis rankomis filmavau per durų plyšį, kad vilkės neišgąsdinčiau. Ji norėjo išnešti vilkiukus iš vietos, kuri tapo nesaugi“, – pasakojo vyras.
Valteriui svarbiausia buvo užfiksuoti nepaprastą įvykį, neišgąsdinant vilkės, kad ši nepaliktų savo jauniklių. „Paskui kalbėjau su medžiotojais ir vilkų elgesio žinovais. Sakė, kad vilkai labai retai gelbėja savo jauniklius. Paprastai jie pavojaus atveju palieka guolį ir gelbėjasi patys.“

Vilkė iš guolio išneša vilkiukus.

Vilkai nepalieka jauniklių ir technikos nebijo

„Iš tiesų taip yra. Laukiniai gyvūnai, ypač plėšrūnai, nebijo nei lengvųjų automobilių, nei žemės ūkio ar miško darbų technikos, – teigia Latvijos valstybinio miškininkystės instituto Silava vyr. tyrėjas dr. Janis Uozuolinis. – Gyvūnai įpratę prie stambiosios žemės ūkio technikos, prie automobilių eismo ir nesieja jų su pavojumi. Tai viena iš priežasčių, kodėl gana dažnai vilkai ir kartais lūšys žūva po ratais. Tas pats ir miško darbuose. Yra daug pavyzdžių, kai vilkas ateina prie pat traktoriaus ir jį tyrinėja, net užlipa ant kokios platformos. Jeigu žmogus išliptų iš kabinos, gyvūnas labai išsigąstų, tad medkirtės operatoriaus veiksmai šioje situacijoje buvo teisingi.“

Pasak J. Uozuolinio, pamačiusi žmogų vilkė tikrai būtų pabėgusi, bet ji tikrai būtų ir grįžusi. „Mitas, kad vilkai palieka savo jauniklius, turbūt atsirado dėl to, kad žmogus, sutrikdęs vilkę guolyje, mato, kaip ji nubėga, bet nemato jos grįžtančios. Vilkai – labai protingi gyvūnai. Tokioje situacijoje vilkė nubėgtų ir lauktų, stebėdama situaciją. Kai viskas nurimtų, ji grįžtų ir bandytų rasti bei išgelbėti vilkiukus. Kadangi medkirtės operatorius iš kabinos neišlipo ir net neišjungė motoro, vilkė galvojo, kad viskas gerai, ir ramiai perkėlė savo mažylius į kitą guolį, – sako mokslininkas. – Vilkai turi kelis guolius. Ji spėjo labai greitai sulakstyti pirmyn ir atgal (įrašo autorius nurodo, kad tai truko 5–7 minutes), vadinasi, atsarginis guolis buvo labai arti. Kartais net viename kvartale būna trys ar daugiau guolių.“

Vaizdo įraše matyti, kad iš urvo šalia nuvirtusių medžių vilkė išneša penkis vilkiukus. Vis dėlto, anot Valterio, jis galėjo ir nepamatyti įvykio pradžios, nes vienu metu dirbo nusisukęs nuo guolio vietos. J. Uozuolinis nurodo, kad vilkai gali turėti dešimt ir daugiau jauniklių, todėl gali būti, kad jų buvo daugiau nei penki.

Trumpai apie tos dienos įvykius

Medkirtės operatorius atvyko į miško darbų vietą pradėti savo pamainos. Kurį laiką padirbęs, jis apsuko medkirtę priešinga kryptimi ir pamatė vilkę. Nutraukęs darbą vyras pradėjo filmuoti įvykius prie vilkų guolio, ir tai tęsėsi apie valandą. Per šį laiką vilkė išnešė penkis vilkiukus.

Susiję straipsniai

Vaizdo įrašas apie šią gelbėjimo operaciją greitai išpopuliarėjo ir YouTube kanale sulaukė apie 50 tūkst. peržiūrų.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.