Patirtis

Aplinkos ministerija ruošiasi keisti briedžio rūšies statusą: ką tai reiškia medžiotojams?0

Nuotrauka: Darius Babelis

Nuo 2026 metų Lietuvoje nebeliks briedžių (Alces alces) medžioklės limitų – tai numatyta naujausiame Aplinkos ministerijos teisės akto projekte, kuriuo keičiamos Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės. Įsigaliojus šiems pakeitimams, vienintele medžiojamųjų gyvūnų rūšimi, kuriai bus taikomas sumedžiojimo limitas, liks vilkas (Canis lupus).

Teisiniai pokyčiai: limitų neliks, įskaitant ir briedžius

Rengiamame įsakyme (numatoma įsigaliojimo data – 2026 m. balandžio 1 d.) pripažįstami netekusiais galios visi punktai, susiję su kanopinių žvėrių – įskaitant briedžius – medžioklės limitų nustatymu ir kontrole:

Panaikinamas Medžioklės taisyklių 29, 30, 31, 34, 35, 36, 39 ir 41 punktai, kurie anksčiau reguliavo elninių žvėrių, tarp jų ir briedžių, sumedžiojimo limitų naudojimą.

Patikslinamas 28 punktas: jame įtvirtinama, kad vienintelė limituojama rūšis lieka vilkas. Tai reiškia, kad briedžių patinų, patelių ir jauniklių medžioklė nuo 2026 m. balandžio vyks be valstybės nustatytos kvotos.

Medžiotojo akimis #6 Briedžių meilės trikampis

Rūšis, kuri negali apsiginti pati

Briedis – tai viena pažeidžiamiausių stambiųjų žvėrių rūšių Lietuvoje. Jų išgyvenimui būtinos kompleksinės buveinės: tankūs miškai, pelkės, atviros laukymės. Moderni miškininkystė, pagrįsta intensyviu kirtimu ir monokultūriniu atsodinimu, naikinant buveinių įvairovę, smarkiai susiaurina vietas, kur briedžiai gali veistis ir jaustis saugūs.

Nepaisant to, kad ši rūšis yra viena rečiausių tarp elninių žvėrių, ją vis labiau spaudžia ir natūralūs plėšrūnai. Briedžių jaunikliai tampa lengvu grobiu ne tik gausiai Lietuvoje paplitusiems vilkams, bet ir saugomiems lūšims bei retkarčiais pasirodantiems rudiesiems lokiams. Pastarieji, nors dar nereguliariai aptinkami, kasmet fiksuojami naujose vietose.

Sprendimas kelia klausimų

Daug metų briedžių medžioklė buvo ribojama ne tik per medžioklės sezoną, bet ir per kvotų sistemą. Tai leido reguliuoti sumedžiojamų individų skaičių, apsaugoti jauniklius, išvengti intensyvaus spaudimo tam tikrose vietovėse. Tačiau panaikinus limitus, rizikuojama, kad vietos populiacijos bus išnaudotos pernelyg intensyviai, ypač regionuose, kur briedžių skaičius ir taip nedidelis.

Kokias grėsmes kelia briedžių medžioklės limitų panaikinimas?

Svarstant apie briedžių limitų atsisakymą, būtina atsižvelgti į kelis svarbius veiksnius. Briedis yra labai jautri rūšis, kuriai būdingas lėtas populiacijos atsikūrimas. Tanki plėšrūnų populiacija, kurioje dominuoja vilkai, lūšys ir plintantys rudieji lokiai, lemia tai, kad kai kuriose teritorijose briedžiai beveik nesidaugina.

Be to, pasienyje su Baltarusija, iš kurios anksčiau reguliariai atkeliaudavo briedžiai, papildydami Lietuvos populiaciją tiek skaičiumi, tiek genetine įvairove, dabar stovi fizinis barjeras – pasienio tvora. Ši konstrukcija smarkiai apribojo šių stambiųjų žvėrių migraciją ir natūralų populiacijos atsikūrimą iš išorės.

Jeigu medžioklės limitas bus panaikintas, netinkamos medžioklės strategijos atveju briedžių skaičius gali drastiškai sumažėti per labai trumpą laiką. Tokiu atveju gali iškilti būtinybė įtraukti briedį į saugomų rūšių sąrašą ir visiškai uždrausti jo medžioklę.

Kita kraštutinė situacija – jeigu medžiotojai elgsis per daug atsargiai ir vengs medžioti šią rūšį, gali įvykti populiacijos augimo banga, ir po dešimtmečio susidurtume su dideliais miško pažeidimais dėl per didelio briedžių skaičiaus. Vis dėlto toks scenarijus mažai tikėtinas, ypač įvertinus minėtą plėšrūnų spaudimą ir lėtą briedžių dauginimąsi.

Kviečiami pasisakyti medžiotojai ir organizacijos

Šiuo metu Aplinkos ministerija yra paskelbusi viešam svarstymui įsakymo projektą, kuriuo keičiamos Medžioklės taisyklės. Dokumentą galima rasti portale e-seimas: PROJEKRTAS

Tai paskutinė proga medžiotojų bendruomenei, gamtosaugininkams ir pilietinei visuomenei išsakyti savo nuomonę dėl briedžių apsaugos. Galimybė reguliuoti populiaciją negali virsti nekontroliuojamu spaudimu rūšiai, kuri ir taip susiduria su žmogaus veiklos pasekmėmis.

Susiję straipsniai

Sprendimas atsisakyti briedžių medžioklės limitų – tai ne tik administracinis pakeitimas. Tai išbandymas mūsų požiūriui į gamtos išteklių naudojimą, atsakomybę ir ateities kartoms paliekamą palikimą.

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv