
Lenkijos klimato ir aplinkos apsaugos ministrė Paulina Hennig-Kloska paskelbė apie rengiamą modernią elektroninę sistemą, kuri suteiks plačiajai visuomenei visuotinę prieigą prie informacijos apie planuojamas medžiokles. Tikimasi, kad ši sistema taps žingsniu siekiant pagerinti miško lankytojų saugumą ir geriau pritaikyti teisės aktus prie šiuolaikinių realijų.
Kodėl reikia pokyčių?
Dabartinės medžioklės informacijos teikimo taisyklės laikomos pasenusiomis. Pareiga informuoti žemės ir miško savininkus taikoma tik kolektyvinėms medžioklėms, o ši informacija dažniausiai teikiama savivaldybių skelbimuose. Tokių reikalavimų netaikymas individualiai medžioklei sukuria pavojingas situacijas.
Ombudsmenas prof. Marcinas Wiącekas Lenkijos žiniasklaidai sakė, kad dabartinė sistema yra pasenusi, neatitinka šiuolaikinių reikalavimų ir valdžios institucijų veiksmingumo bei patikimumo principo, gali kelti pavojų visuomenės saugumui. Jis taip pat pabrėžė, kad vietos valdžios institucijų naudojama informavimo forma neatitinka šiuolaikinių technologinių standartų ir riboja savininkų teisę apsaugoti savo nuosavybę.
„Reikalavimas informuoti žemės savininką tik apie kolektyvinę medžioklę, praleidžiant prievolę pateikti informaciją apie planuojamą individualią medžioklę, pažeidžia žmonių konstitucinę teisę į privačios nuosavybės neliečiamumą“, – teigė M. Wiącekas savo pareiškime.
Vieša informacija apie medžioklę kelia grėsmę?
Kai kuriose Europos šalyse veikė viešos informacijos sistemos, leidžiančios kiekvienam sužinoti, kur ir kokios medžioklės planuojamos. Dėl to kartais kildavo problemų, ypač dėl gyvūnų teisių gynėjų. Kai kuriose šalyse, įskaitant Jungtinę Karalystę ir Airiją, viešinama tokia informacija leido gyvūnų teisių aktyvistams sabotuoti medžiokles. Šios grupės dažnai naudoja tokius metodus kaip triukšmo kėlimas, šunų trikdymas įvairiomis medžiagomis arba tiesioginis susidūrimas su medžiotojais. Kai kuriais atvejais dėl to net buvo panaudotas fizinis smurtas ar suėmimai, ypač Airijoje, kur sabotažininkai sukėlė keletą konfliktų su medžiotojais ir policija.
Jungtinėje Karalystėje gyvūnų teisių gynėjai, pavyzdžiui, Medžioklės sabotuotojų asociacija (angl. Hunt Saboteurs Association), aktyviai trikdo medžiokles. Nors tradicinė lapių medžioklė su gyvomis lapėmis ten uždrausta, medžiotojai vis dar organizuoja dirbtinių kvapų pėdsakų sekimą su šunimis, kuriuos sabotažininkai taip pat bando sužlugdyti.
Nors tokia informacinė sistema vertinga skaidrumo požiūriu, jos įgyvendinimas gali būti problemiškas, jei nebus pakankamų mechanizmų, užkertančių kelią piktnaudžiavimui tokia informacija.
Lenkija jau bandė įdiegti visuotinai prieinamą visuomenės informavimo sistemą. Iki 2018 m. galiojo prievolė skelbti informaciją apie planuojamą medžioklę – tai buvo daroma internetinėje platformoje, kad visuomenė galėtų sužinoti, kuriuose miško plotuose nerekomenduojama lankytis. Vis dėlto ši sistema buvo panaikinta po to, kai gyvūnų teisių gynėjai ėmė naudotis šiais duomenimis, kad žlugdytų medžiokles, organizuotų protestus ir įvairią veiklą planuojamų medžioklių teritorijose. Dėl to prastėjo ir taip įtempti medžiotojų ir aktyvistų santykiai, kilo sunkumų organizuojant medžiokles.
Ar yra tiesioginis pagrindas nerimauti dėl saugumo?
Lenkijoje per pastaruosius penkerius metus buvo užregistruota keletas nelaimingų atsitikimų, kai medžioklės metu buvo sužeisti civiliai gyventojai arba gyvūnai, įskaitant šunis.
Šie nelaimingi atsitikimai daugiausia buvo susiję su neatsargiu šaudymu (pavyzdžiui, šaudymu į neaiškiai nustatytą taikinį) arba saugaus atstumo nesilaikymu. Dauguma nukentėjusiųjų buvo pašaliniai asmenys, tiesiogiai nedalyvavę medžioklėje.
Buvo keli atvejai, kai medžioklės metu buvo sužeisti naminiai gyvūnai, pavyzdžiui, šunys. Tokie incidentai dažnai įvyksta, kai gyvūnai supainiojami su medžiojamaisiais arba atsiduria per arti medžioklės vietos.
Nors Lenkijoje galioja griežtos taisyklės, reglamentuojančios šaunamųjų ginklų naudojimą ir saugumą medžioklėje, problema ta, kad jų nesilaikoma. Lenkijoje yra apie 125 tūkst. medžiotojų, o tai sudaro 0,3 proc. visų maždaug 38 mln. gyventojų. Medžioklę šalyje daugiausia organizuoja medžiotojų asociacijos.
Kaip veiks naujoji sistema?
Klimato ir aplinkos ministerija skelbia, kad bus įdiegta bendra elektroninė sistema, kurioje bus privalomai renkami duomenys apie planuojamas grupines ir individualias medžiokles. Šią informaciją galės gauti kiekvienas asmuo, norintis saugiai lankytis miške. Ministerija jau pradėjo rengti teisės akto pakeitimo projektą, kuriame taip pat bus numatytos baudos už nepranešimą apie medžioklę.
„Sistema turi būti paprasta naudoti ir prieinama visuomenei. Taip siekiama užtikrinti teisinę simetriją – tiek medžiotojai, tiek miško lankytojai turės aiškias teises ir pareigas“, – teigė ministrė P. Hennig-Kloska.
Kartu Lenkijos valdžios institucijos pabrėžia, kad toks pakeitimas būtinas ir pateisinamas dar ir dėl to, kad planuojama nustatyti baudžiamąją atsakomybę už veiksmus, kuriais sąmoningai trukdoma medžioklės veiklai.
Lenkijos medžiotojų asociacijos pozicija
Sprendimą įvesti prievolę informuoti apie individualią medžioklę griežtai kritikavo Lenkijos medžiotojų asociacija (PMA). Organizacijos vadovybė mano, kad tai neįmanoma dėl logistinių priežasčių ir gali kelti pavojų kiekvieno medžiotojo saugumui.
„Prievolė informuoti apie medžioklės vietą kelia rimtą pavojų, nes radikaliai prieš medžioklę nusiteikę asmenys ar grupės gali pasinaudoti šia informacija ir sužlugdyti medžioklę. Tai gali kelti pavojų net medžiotojų gyvybei“, – teigiama asociacijos pareiškime.
Jame priduriama, kad tokios informacijos atskleidimas iš dalies gali būti laikomas asmens duomenų atskleidimu, taip pat gali kelti ginklų pažeidimų ar net nusikaltimų riziką. Naudodamiesi informacija apie atskirų medžioklių vietą, nusikaltėliai gali bandyti užpulti medžiotojus, kad gautų šaunamųjų ginklų.
„Pirmoji ir svarbiausia priežastis – būtinybė užtikrinti medžiotojų saugumą medžioklės metu ir medžioklės valdymą. Medžioklė yra dalis gamtos valdymo užduočių, kurias medžiotojai atlieka valstybės vardu. Prievolė informuoti apie individualios medžioklės vietą ir laiką dabartinėmis aplinkybėmis, kai veikia radikalūs prieš medžioklę nukreipti judėjimai, griebdamiesi neteisėtų veiksmų (tyčinio medžioklės trikdymo, ekoterorizmo), keltų tiesioginį pavojų medžiotojų ir trečiųjų asmenų gyvybei ir sveikatai“, – rašoma paskelbtoje Lenkijos medžiotojų sąjungos centrinės valdybos pozicijoje.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
